148 години Освобождение
С тържествен ритуал и общоградско поклонение, на 14 януари Нова Загора отбеляза една от най-светлите дати в своята история – 148 години от Освобождението на града. Събитието започна с припомняне на съдбоносните събития от януари 1878 г., когато след векове робство, свободата изгрява и над новозагорския край. Директорът на Исторически музей - Нова Загора, Генчо Димитров, във вълнуващо слово за подвига изтъкна, че свободата не е даденост, а се пази с памет и общи усилия. Той призова присъстващите да тачат датата 14 януари не само като факт от учебниците, а като част от местната ни история, защото само така могат да бъдат достойни наследници на онези, които са мечтали за свободна Нова Загора. Програмата продължи с въздействащ рецитал на децата от Детска театрална и филмова школа „Тракия Вижън“ към НЧ „Д. П. Сивков-1870“ с ръководител Ивета Митева. Младите таланти преведоха присъстващите през ценностите на родолюбието със силни стихове за родината и дълга към предците ни. Техните думи, че „свободата е избор – всеки ден“ и че тя е „светлина, пренасяна от век на век“, се превърнаха в основно послание на празника. След минута мълчание, под звуците на тържествена музика, бяха поднесени венци и цветя в знак на вечна почит към всички знайни и незнайни герои, пожертвали живота си за Освобождението.
![]() |
|
![]() |
![]() |


