„Писмо до Левски” – колективна инициатива на НЧ „Д.П.Сивков-1870”
В навечерието на 153 – тата годишнина от трагичната смърт на Апостола на българската свобода, колективът на НЧ „Д.П.Сивков-1870” отправи покана за участие в колективна инициатива „Писмо до Апостола“.
Апелът бе отправен към всички новозагорски институции – училища, детски градини, читалища, трудови колективи и др., които да изпратят своето общо послание , в което всеки участник допринася с едно кратко изречение, започващо с: „Дяконе Левски, днес ние…“
На 18.02. 2026 г. пред паметника на героя в града тържеството бе изградено като общо „Писмо до Апостола“ – емоционален и дълбоко въздействащ разказ, съставен от гласовете на деца, ученици и общественици. Вместо традиционен рецитал, прозвучаха думи на признателност, въпроси към съвестта и обещание за достойно следване на идеала за „чиста и свята република“. Прозвуча и ясното признание, че свободата не е даденост, а ежедневна отговорност; че България не е просто територия, а дълг; че честността и смелостта започват от личния избор на всеки от нас. Децата на Нова Загора заявиха, че ще градят с букви и добри дела България, за която Левски е мечтал, и ще носят неговия пример като урок по достойнство. В знак на почит и признателност присъстващите поднесоха венци и цветя пред паметника на Апостола – скромен жест на уважение и преклонение пред неговото дело. В тишината на този момент се открои най-силното послание – че Апостолът не е част от миналото, а жива съвест на нацията.
В края на церемонията бяха отправени думи на благодарност към всички участници в инициативата на НЧ „Д. П. Сивков-1870” – „Писмо до Левски“. В знак на признателност за получените 51 послания, включилите се 20 институции получиха сертификати и текста на общото писмо до Левски - връчени лично от председателя на читалището-организатор на инициативата Георги Николов.
Колективно "Писмо до Апостола" (прочети тук)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |







